Tvorba web stránok je komplexný proces, ktorý každý jednotlivec, firma či agentúra robí po svojom. Väčšina internetu využíva rôzne open source CMS-ká (content management systémy – platformy na správu obsahu, ktoré sú vo svojej podstate bezplatné). Medzi najznámejšie patria napríklad systémy ako WordPress, Joomla, Drupal či Typo3. My v TOSTAD.sk na tvorbu webových stránok využívame výhradne CMS WordPress a práve tomu bude venovaný dnešný článok.

Tvorba web stránok WordPress

V dnešnej digitálnej dobe je trh doslova zaplavený rôznymi CMS-kami. Každé z nich o sebe tvrdí, že je to najlepšie. A ak aj nie priamo, zvyčajne má za sebou podporovateľov, ktorí sú naň natoľko hrdí, že sú ochotní v internetových hádkach stráviť hodiny svojho života. Bežnou praxou je aj vzájomné zhadzovanie konkurenčných CMS-iek a zastávanie názoru, že používanie akéhokoľvek iného systému je čistý amaterizmus. Preto to s trochou nadhľadu a humoru môžeme konceptuálne prirovnať napríklad k rivalite vo futbale. Pre tieto a mnohé ďalšie dôvody nie je jednoduché si vybrať to správne CMS. My sme si ale vybrali a ako ideálny na tvorbu jednoduchých prezentačných web stránok a menších eshopov sme vyhodnotili práve WordPress. S týmto systémom pracujeme už vyše 5 rokov a sme s ním nadmieru spokojní. Poďme sa spolu pozrieť na (podľa nás) najväčšie výhody systému WordPress.

Zopár hlavných výhod WordPressu

WordPress je open-source pod licenciou GPL

Čo majú tieto cudzie slová a skratky znamenať? V jednoduchosti ide o to, že je WordPress v podstate zadarmo. Jeho kód sa môže ďalej šíriť a upravovať bez toho, aby sa zaň muselo platiť alebo aby boli porušené rôzne autorské zákony. Existuje okolo neho obrovská celosvetová komunita, ktorá dohliada na jeho smerovanie a je zodpovedná za pravidelné aktualizácie a vylepšenia. Všetci zúčastnení to robia bez nároku na honorár a ide o čisto dobrovoľnícku činnosť. Navzájom sú títo ľudia nahraditeľní a preto systém nestojí na jednotlivcovi či firme, ktorý môže skrachovať či inak ukončiť pôsobenie. Inými slovami, budúcnosť WordPressu tvoria zanietení ľudia z lásky ku komunite.

Aktualizácia WordPressu je jednoduchá

Je logické, že pre správne a bezpečné prevádzkovanie web stránky je potrebná aktuálna verzia CMS. Aby si stránku vedeli aktualizovať aj neskúsení užívatelia, vo WordPresse je to otázka pár kliknutí.

aktualizácia pluginu wordpress
Stačí kliknúť na „ihneď aktualizovať“ a systém už všetko spraví za vás.

Nezabúdajte ale, že pred aktualizáciou pluginov, tém, či jadra WP je odporúčané web stránku najskôr zálohovať. 

Firmy vami nemôžu manipulovať

V prípade systému ako je WordPress vám pokojne môže jeden programátor vytvoriť web a druhý ho neskôr spravovať či aktualizovať. Nie ste viazaní na žiadneho dodávateľa a za malými zmenami nemusíte čakať týždne či mesiace. Ak by ste neboli spokojní s aktuálnym programátorom, jednoducho ho vymeníte a idete ďalej bez dodatočných nákladov. Pre porovnanie, ak necháte web vytvoriť nejakej firme v neznámom CMS, prípadne v ich vlastnom, môže to byť veľký risk. Čo spravíte ak firma skrachuje? Alebo ak sa rozhodnete pre zmenu na webstránke, ktorú vám nebudú vedieť spraviť, alebo v ich systéme vyjde veľmi draho? Vo WordPresse vám to nehrozí. Jednoducho zmeníte dodávateľa a idete ďalej.

Pri tvorbe web stránky si vždy vypýtajte prístupové údaje a administrátorské práva. Je to vaša web stránka.

Množstvo bezplatných rozšírení – pluginov

Nemusíte platiť drahý vývoj rôznych funkcionalít tímu programátorov. Nech už chcete so svojím webom spraviť čokoľvek, vo WordPresse to už pravdepodobne niekto spravil za vás. Stačí si stiahnuť a nainštalovať bezplatný plugin a je to. A ak by ste medzi neplatenými pluginmi nenašli to čo hľadáte, stále máte možnosť si za pár desiatok eur zakúpiť prémiové pluginy, ktoré dokážu snáď všetko. Ak nie, až vtedy je posledná možnosť vyhľadať niekoho, kto robí wordpress úpravy na mieru.

populárne pluginy wordpress
Výber bezplatných pluginov je skutočne široký.

WordPress komunita na Slovensku

Vďaka aktívnej WordPress komunite na Slovensku máme vždy dostupné aktuálne preklady pre jadro systému, no i pre mnoho populárnych pluginov či tém. Táto komunita funguje taktiež na dobrovoľníckom princípe a zapojiť sa môže každý kto má z času na čas pár voľných minút a ovláda anglický jazyk. Nedostanete za to síce žiadne vyznamenanie či slávu, no ak si užívateľ aktualizuje WP na najnovšiu verziu, preklikne medzi tvorcov, zoscrolluje dole a nájde sekciu lokálnych prekladateľov, medzi hrśtkou prekladateľov uvidí vaše meno/značku. To znie ako super obchod, nie? 🙂 Svojou kvapkou v mori sa snažíme prispievať aj my a hrdo sa radíme medzi dobrovoľných prekladateľov slovenskej verzie WordPress. Ak sa chcete tiež zapojiť, pozrite si oficiálny návod na preklad WP.

prekladatelia slovenskej verzie wordpress
Po aktualizácii na najnovšiu verziu WordPress 5.2.2 sú slávni všetci títo prekladatelia 🙂

Tvorba web stránok WordPress – pre koho je vhodná?

Podľa nášho skromného názoru sa WP hodí najmä pre jednoduché prezentačné weby, portály a menšie eshopy. Samozrejme sa na ňom dajú vybudovať aj veľké eshopy s desaťtisícami produktov, no tento systém nebol vytvorený primárne za týmto účelom. Preto v takom prípade odporúčame skôr vyhľadať iné riešenie. Ak by ste ale predsa chceli dôkaz, že WordPress zvláda aj veľké weby, tak napríklad Denník N či Forbes ho používajú tiež.

tvorba webových stránok prešov

Ak máte záujem o tvorbu web stránky alebo eshopu kontaktujte nás na info@tostad.sk alebo +421 948 025 410 a radi vám pomôžeme 🙂