Tvorba webových stránok vie byť pre mnohých ľudí španielskou dedinou. Je to zložitý komplexný proces plný odbornej práce, ktorú nevie ani nemôže spraviť ktokoľvek. Vďaka pokroku IT sektora najmä v posledných desaťročiach sa ale táto služba stáva stále dostupnejšou aj pre menšie spoločnosti a jednotlivcov. Poďme sa spolu pozrieť čo všetko u nás proces tvorby jednoduchej webovej stránky zahŕňa. 

tvorba web stránok prešov

Tvorba webových stránok – Príprava

Predstava klienta a konzultácia o webdizajne

Proces tvorby webových stránok začína prvotnou konzultáciou s klientom. Táto konzultácia nemusí byť z očí do očí, väčšinou úplne stačí emailová konverzácia či telefonát. Medzi prvé otázky, ktoré sa klienta pýtame patria tieto:

 • V akej oblasti podnikáte a aká je vaša konkurenčná výhoda?
 • Na aké kľúčové slová sa chcete zameriavať?
 • Aká je vaša predstava o dizajne a funkcionalite webu?
 • Máte logo? Aké farby chcete na webe použiť?
 • Máte nejaké texty, obrázky či fotky?
 • Čo je pre vás kľúčové a na stránke to určite chcete mať? (napr. kontaktný formulár, blog a pod.)
 • Viete nám poslať nejaké weby, ktoré sa vám páčia? (či už ich štruktúra, dizajn a pod.) Prípadne náčrt webu na papieri.
 • Máte nejaké doplňujúce informácie, ktoré by sme pred začatím prác mali vedieť?

Keď máme odpovede na tieto otázky vieme si už približne predstaviť kde a ako začneme a kam by sme sa s tvorbou web stránky mali uberať. Ak klient nemá odpovede na otázky o konkurencii, trhu, či kľúčových slovách, odporúčame ešte pred začatím procesu tvorby webovej stránky vykonať analýzu kľúčových slov. Ak vám tento výraz nie je celkom jasný, môžete si viac prečítať na našom blogu – Čo je analýza kľúčových slov?. Osobné konzultácie sú možné v meste nášho sídla – v Prešove a okolí.

Cena web stránky a predpokladaný čas dodania

Na základe predchádzajúcej časti už máme nejakú predstavu o konečnom výsledku. Vieme tak klientovi poskytnúť predpokladanú cenu a čas realizácie.  Samozrejme sa cena líši v závislosti od konkrétneho projektu a časovej a technickej náročnosti. Preto niekedy cenu uvádzame v rozsahu, napríklad 500-600€. Pri jednoduchých prezentačných webstránkach máme ale stanovenú štartovaciu cenu na 400€. Viac informácií o tom, čo všetko táto cena zahŕňa nájdete na našej podstránke Tvorba web stránok Prešov. Vo väčšine prípadov sa cena oproti pôvodnému odhadu nenavyšuje. Klientovi taktiež zdôrazníme, že za svoje peniaze dostane okrem iného:

 • Moderný prezentačný web
 • Responzívny dizajn (t.j. správne zobrazenie web stránky na mobiloch a iných zariadeniach)
 • Bezplatnú inštaláciu SSL certifikátu (https)
 • Optimalizácia rýchlosti načítavania webu
 • Zabezpečenie proti hackerom
 • Automatické zálohovanie na cloude
 • Implementácia Google Analytics pre meranie návštevnosti a iné štatistiky
 • Redakčný systém pre správu obsahu – WordPress
 • Child téma pre dlhovekosť webu a bezproblémové updaty šablóny
 • Poradenstvo s kúpou webhostingu a domény, ak ich ešte nemáte

Predpokladaný čas potrebný na vyhotovenie web stránky sa taktiež líši v závislosti od technickej náročnosti či aktuálnej vyťaženosti. Štandardne sme ale schopní jednoduchý prezentačný web vytvoriť do 7 dní po dodaní všetkých podkladov od klienta.

Dodanie grafických a iných podkladov

Po dohodnutí ceny a predpokladaného času dodania je rad na klientovi. Veľa totiž závisí od kvality v akej nám dodá podklady a koľko ich je. Medzi základné podklady, ktoré potrebujeme patria:

 • prístupy k webhostingu a FTP, prípadne administrácii wordpressu ak už je nainštalovaný
 • logo a farby pre web (v hex kóde -> napr. #000000)
 • obrázky/fotky (ideálne s popisom kam ich umiestnime)
 • texty pre jednotlivé časti webu či podstránky
 • kontaktné a fakturačné údaje na web
 • GDPR texty – tieto vám žiaľ vypracovať nevieme
 • ďalšie relevantné podklady

Po splnení všetkých vyššie uvedených podmienok máme všetko čo potrebujeme k započatiu prác. Tú si bližšie rozoberieme v ďalšej fáze, ktorú sme nazvali realizácia.

 

Tvorba webových stránok – Realizácia

Tvorba webovej stránky – hrubý nástrel

A začíname tvoriť. Štandardne nám tvorba hrubého náčrtu webu trvá nejaké 2 dni. Ide v nej najmä o rozmiestnenie prvkov na hlavnú stránku, ich veľkosti, farby, zladenie, základné efekty, pohyby, pridanie dočasného textu a pod. Ide najmä o to aby klient získal predstavu ako jeho nápady vyzerajú v praxi. Na základe prvotného návrhu si potom spolu vieme úprimne zhodnotiť čo je super, čo je OK a aj čo musí ísť preč. V tejto fáze sa ešte môžu robiť zásadnejšie zmeny v dizajne či štruktúre webu. Akonáhle je totiž prvotný náčrt webu schválený a začne sa pracovať na detailoch a dolaďovaní, už môžu byť väčšie úpravy náročnejšie. Tým sa projekt zbytočne predražuje a naťahuje.

tvorba webových stránok prešov

Úprava web stránky na mieru

V tejto časti projektu sa venujeme konkrétnym nadpisom, obrázkom, odsadeniam a ďalším detailom. Naplníme web stránku obsahom ako sú texty, obrázky či videá. Vyplnia sa kontaktné údaje, členovia tímu, adresa prevádzky či iné potrebné informácie. Taktiež sa upravuje mobilná verzia. Práve tu dostáva stránka život a originalitu. Úprava web stránky na mieru je štandardne spolu s tvorbou hrubého nástrelu najviac časovo náročná fáza. Končí keď je všetko nahodené a všetci sú spokojní 🙂

Optimalizácia kódu, rýchlosti načítavania a backendu

Na záver už ostáva len vyladiť kód, odstrániť prípadné chyby, optimalizovať rýchlosť načítavania, zabezpečiť stránku pred hackermi, nastaviť zálohovanie, základné SEO či iné dodatočné služby, ktoré boli dohodnuté. Tu cesta tvorby web stránky končí a novovzniknutý výtvor je pripravený vydať sa na vzrušujúcu cestu plnú bojov o pozície vo vyhľadávaní. Ak to ale zvládne, na jej závere ju čaká zaslúžená organická odmena návštevnosť, ktorá celej webovej stránke dá okrem prezentačného aj ekonomický význam. A ak sa vám nechce čakať za efektom organiky, ktorý sa mimochodom vo vysoko konkurenčných odvetviach nemusí dostaviť, máme pre vás riešenie ako sa dostať na vrchol vyhľadávania hneď. Hovoríme samozrejme o reklame vo vyhľadávaní. Ako vám vie pomôcť sa dočítate na podstránke reklama na Google.

 

Tvorba webových stránok – Podpora a pomoc

Ak sa v online prostredí nevyznáte, vôbec to nevadí. Všetko vám od základov radi vysvetlíme. Ak budete chcieť časom niečo meniť či vykonať nejaké úpravy webu, sme vám vždy k dispozícii. To isté platí v prípade ak by sa vyskytol nejaký problém. Rovnako vám radi poradíme v ďalších oblastiach online marketingu, ako sú napríklad reklama na Facebooku, SEO či správa Instagramu.

 

Moderná web stránka nemusí byť drahá

Máte záujem o tvorbu webovej stránky? Kontaktujte nás na info@tostad.sk alebo telefonicky na +421 948 025 410. V rámci mesta Prešov sa s vami radi aj osobne stretneme. Dostupný prezentačný web môžete mať hotový už do 7 dní.